Mis on õhukuivati ja milleks seda kasutatakse?
Õhukuivati on seade, mis eemaldab ruumiõhust liigse niiskuse. Õhukuivati järele on vajadus, kui ümbritseva ruumi õhk on liiga niiske. Enamlevinud valdkonnad, kus kasutatakse õhukuivateid, on laoruumid, milles nõutav niiskus ei tohi ületada etteantavat taset, samuti ujulad, pesulad, tootmishooned, muuseumid, farmaatsia ja puidutööstus.
Enamlevinud on rootor- ja kompressorõhukuivatid. Rootorõhukuivatid sobivad paremini ruumidesse, kus on madal temperatuur (+ 5°C) ja nõutav väike õhuniiskus (alla 20%). Õhukuivati kasutamine säästab aega ja raha, sest kontrollitud sisekliima garanteerib toodangule püsivad kvaliteediomadused. Ruumide mõõtude suhtes piiranguid ei ole.
Seibu Giken DST rootoriga õhukuivatid
Kõikides Rootsi firma Seibu Giken DST õhukuivatites kasutatakse suure kuivatusvõimsusega D-Max rootorit. Tänu erilisele keemilisele töötlusele (silikageel keemiliselt seotud rootoriga) on tagatud ülipikk tööiga. Ka 10 aasta möödudes on tagatud enam kui 90% efektiivsusest. Samuti võib rootorit lihtsalt pesta, mis on vägagi oluline õhu kuivatamisel rasketes tingimustes. Jaapani firma Seibu Giken on silikageelist (silicagel) rootori väljatöötaja ja kuni tänaseni selle tehnoloogia liider.
Adsorptsioonrootor on valmistatud eraldi tasapinnalistest ja lainelistest kihtidest, mis on immutatud kuivatusainega. Moodustub suurel hulgal teljesuunalisi õhukanaleid, mida mööda liikudes õhk kuivab.
Õhukuivatit valides tuleb arvestada, et rootor on selle tähtsaim osa, mis määrab seadme võimsuse, töökindluse ja eluea. Seepärast tulebki alustada rootorist ja pöörata tähelepanu järgnevale:
Kuivatusaine. Kõige efektiivsemad on silicageeliga töödeldud rootorid, mis seovad hästi niiskust. Tänu sellele võib töötada ka niiskusest küllastunud tingimustes ja keemiline side silikogeeli ja rootori vahel tagab ülipika tööea.
Tolm. Kõik rootorid eraldavad kuivatusainest tulenevat tolmu ja samuti halveneb pidevalt ka rootori kvaliteet. Ainult keemiliselt seotud silikageeliga rootoritel seda probleemi ei ole.
Pesemine. Kui rootorisse sattub mustust saastunud õhust (näiteks õlitolm) on oluline, et rootorit oleks võimalik lihtsalt pesta. Vastasel juhul võib tekkida pikk töökatkestus, rääkimata lisakuludest spetsiaalpesule.
Hügieenilisus. Silikageelrootorid on läbinud edukalt testitud kõikvõimalikes keskkondades, ka kõige raskemates tingimustes (nt veepuhastusjaamad). Tänu kõrgele töötemperatuurile (umbes 120 kraadi) bakterite teket ei esine.